Máte doma indukčný varič?

Tak práve pre Vás je riad z liatiny to pravé.

foto: http://www.maypoint.fi

Určite už viete, že na indukčnú platňu je vhodný iba riad, na ktorý dokážete prichytiť magnet.  Keramické, sklenené, medené a hliníkové hrnce a panvice sa na indukčné variče vôbec nehodia (väčšina teflónového riadu je vyrobená z hliníka s povrchovou úpravou).

Riad z nerezovej ocele je dnes už označený, ak je vhodný na indukčnú platňu. Časť dna takéhoto riadu je vyrobená z magnetickej nerezovej ocele. Ale pozor, starší riad na ňu vhodný byť nemusí.

Najväčšiu účinnosť variča dosiahnete, ak budete variť v liatinových alebo železných hrncoch.

Prečo je to tak?

Indukčné platne sú založené na fyzikálnom jave elektromagnetickej indukcie – v platničke sa mení elektrický prúd, a teda aj veľkosť magnetického poľa. Jeho zmena indukuje – teda navodí – vznik elektrického prúdu v hrnci. Hrncu sa to však veľmi nepáči, takže prúdu kladie odpor a zohrieva sa. :-) No a keď sa ohrieva hrniec, ohrieva sa aj obsah v ňom.

A čím rýchlejšie sa hrniec ohrieva, tým menej energie miniete :-). Preto je hrniec či panvica z liatiny výhodnejšia ako z akéhokoľvek iného materiálu - náklady na jej obstaranie sa Vám vrátia v nižšom účte za elektrinu.

A aké má indukčný varič výhody?

 Ohrieva sa iba hrniec. Ak hrniec z platničky zoberiete, platnička rýchlo chladne (zdrojom jej zahriatia bol hrniec a jeho obsah).

 Aktivuje sa iba adekvátna časť platničky pod hrncom - žiadne tepelné straty do okolia, žiadne zbytkové teplo.

 Keďže platnička a jej okolie je chladné, ak Vám aj niečo vykypí, ľahko tekutinu utriete, keďže sa nepripeká na platničku.

 Pri zohrievaní miniete o polovicu menej energie ako pri plyne, a o štvrtinu menej ako pri sklokeramických platniach.

 Ohrievanie pomocou indukcie je nielen úsporné, ale aj rýchle, pričom viete promptne regulovať intenzitu ohrevu (na rozdiel od sklokeramických platní).

Ak chcete vedieť viac o  indukčných varných dosiek, kliknite na http://www.induktion.se (vo švédčine).

foto:http://www.skeppshult-boutique.fr

Skeppshult (1906) Vám ponúka riad z najkvalitnejšej liatiny - aby ste mali z varenia pôžitok.