6 dôvodov prečo si nosiť svoju fľašu

Ľudia ešte stále nakupujú veľké množstvá balených vôd - čo je škoda, keďže sme krajina, kde pitnou vodou ešte aj splachujeme WC. Napriek lákavým reklamám o lepšej, zdravšej, lahodnejšej vode od tej alebo tamtej firmy, nie je táto voda prínosom pre náš organizmus.

Čo môže balená voda obsahovať? Môžu to byť stopy pesticídov, baktérie, rôzne chemické konzervanty, umelé sladidlá/ nadmerné množstvo cukru pri sladených nápojoch, ale aj chemické látky, ktoré sa uvoľňujú z plastového obalu. Rovnako sa z plastovej fľaše uvolňujú mikroplasty. A nielen že si kupujeme vodu, ktorá je pre naše telo škodlivá, ešte za ňu aj platíme nemalú sumu - a to všetko dobrovoľne.

V minulých rokoch robili v Česku nezávislé testy balených vôd - medzi mini boli aj vody, ktoré bežne kupujeme aj na slovenskom trhu:

https://www.stream.cz/adost/velke-nezavisle-testy-balenych-vod-nektere-obsahuji-pesticidy-bakterie-a-latky-z-plastu-197822

https://www.stream.cz/adost/bonus-kompletni-vysledky-nezavislych-testu-balenych-vod-202707

 

https://www.stream.cz/adost/velke-nezavisle-testy-ochucenych-vod-a-mineralek-kolik-v-nich-je-cukru-a-pesticidu-62710630

https://www.stream.cz/adost/bonus-kompletni-vysledky-nezavislych-testu-ochucenych-vod-a-mineralek-62711115 

 

Donedávna sme PET fľaše triedili do plastov, dnes už funguje systém zálohovania, ktorý (ako sa zdá) sa celkom osvedčil. Vďaka tomuto systému sa vrátilo cca 59% predaných PET fľiaš. Obaly tak putujú na spracovanie k recyklátorovi a vyrobia sa z nich nové obaly, namiesto toho, aby končili v spaľovniach a na skládkach, prípadne pohodené v prírode.

 

Prečo dať prednosť vode z vodovodu vo vlastnej fľaši pre balenou z hľadiska zdravotných a enviromentálnych aspektov?

1. Produkcia plastových fliaš, ich plnenie, balenie, transport na miesto, kde budú predávané - spotrebúvajú sa prírodné neobnoviteľné zdroje.

2. Plastové fľaše vypúšťajú do nápoja škodlivé chemické toxíny - najmä ak sú vystavené slnečnému žiareniu a teplu. A ruku na srdce, kedy a kde najčastejšie pijeme vodu? Nie je to v lete, na slnku, v aute?

3. Keď raz vypijete vodu z plastovej fľaše, jednorázová fľaša prispeje k tvorbe hôr odpadu, ktorý nemizne. Každý jeden kúsok plastu, ktorý bol kedy vyrobený, ostáva tu na našej planéte!

4. Dokonca aj keď sa snažíte recyklovať použité fľaše, využije sa iba ich malá časť. Zvyšok končí na skládke, či v prírode... Aj pri recyklácii plastov ide o tzv. downcykláciu - teda o výrobu menej hodnotných produktov (napr. textílií), plasty pri recyklácii postupne degradujú.

5. Ak sa plastové fľaše dostanú do prírody, sú nebezpečné pre vtáky, cicavce, ryby - mýlia si vrchnáky a úlomky fliaš s jedlom a hladujú v dôsledku ich požitia.

6. Čas a oceán rozdrobia plasty na drobné čiastočky známe tiež ako plastový smog či mikroplasty. Tieto mikročastice priťahujú ďalšie znečisťujúce látky, sú požierané rybami a dostávajú sa do nášho potravinového reťazca.

Čo teda máme urobiť? Znížiť množstvo jednorázových plastových fliaš. Môžete urobiť svoje osobné rozhodnutie - nekupovať viac balenú vodu, ak je k dispozícii kohútik s pitnou vodou. Chce to trochu osobného manažmentu - pripraviť si fľašu s vodou do batoha, kabelky či auta. My odporúčame kúpiť nerezovú termofľašu alebo sklenenú fľašu a nie plastovú, ktorá má výrazne obmedzenú životnosť a nemusí byť 100% zdravotne nezávadná.  

Nerezová a sklenená fľaša

Tiež sa môžete zapojiť do iniciatív čistenia svojho okolia od odpadu alebo odpad zbierať len tak, na prechádzkach...

Spracované podľa https://lessplastic.co.uk.