Lufa je tekvica podobná cukete. Môžete si kúpiť semiačka a vypestovať si ju aj doma, pokiaľ žijete v teplých oblastiach Slovenska alebo máte doma voľné miesto v skleníku. Starší botanický názov Lufa egyptská hovorí dosť o tom, kde má lufa pôvod. Potrebuje teda veľa tepla a slnka. Je popínavá, preto potrebuje oporu. Z reakcií našich zákazníkov vieme, že sa jej dobre darí na južných balkónoch.
Vo svete sa pestuje na hubky najmä lufa ostrohranná, u nás lufa valcovitá.
Na kvalitné lufy na Slovensku ešte nie sú dostatočne vhodné podmienky, pretože do plnej zrelosti sa dostáva až v neskorej jeseni, preto aj my vysušenú a zlisovanú lufu dovážame z Egypta. Do balíka s hmotnosťou 10kg sa vôjde viac ako 160 lúf dlhých 50-60cm.
Lufa sa dá aj jesť - hlavne jej mladé plody, chuťovo je však nevýrazná. Lufa sa pestuje najmä pre jej pevnú celulózovú dužinu.
Úplne dozreté lufy treba skvasiť, ošúpať, popreplachovať vodou a vysušiť.
Takúto lufu môžete použiť v kúpelni či saune ako masážnu a pílingovú hubu. Z lufy sa vyrábajú aj masážne rukavice.
Pre nás je však lufa najlepší pomocník v kuchyni - použivame ju namiesto hubky na riad. Výhodou je, že sa v nej nezachytávajú kúsky jedla resp. ich ľahko viete vypláchnuť. Rýchlo vyschne, takže sa v nej nemnožia baktérie, ktoré spôsobujú zápach hubiek a mohli by byť potenciálnym zdrojom choroboplodných baktérií.
Lufa sa však nie celkom hodí na utieranie stola - ak ste ho zvykli hubkou na riad utierať. Na to sa hodí skôr niektorá z našich prateľných celulózových hubiek, ktoré môžete niekoľkonásobne oprať a znova používať.
Veľkú tekvicovú lufu si musíte nastrihať na cca 5cm široké kúsky.
Tie potom použáívate ako hubky na riad, kým sa nerozpadnú. Trvá to cca 1 mesiac. Takúto rozpadnutú lufu môžete vyhodiť do kompostéra, keďže je to 100% prírodná a kompostovateľná. Tam sa o pár týždňov rozloží na rozdiel od plastovej hubky, ktorá patrí do komunálneho odpadu a nerozloží sa nikdy.