Určite už viete, že na indukčnú platňu je vhodný iba riad, na ktorý dokážete prichytiť magnet. Keramické, sklenené, medené a hliníkové hrnce a panvice sa na indukčné variče vôbec nehodia (väčšina teflónového riadu je vyrobená z hliníka s povrchovou úpravou). Preto majú extra dno, ktoré má magnetické vlastnosti.
Riad z nerezovej ocele je dnes už označený, ak je vhodný na indukčnú platňu. Časť dna takéhoto riadu je vyrobená z magnetickej nerezovej ocele. Ale pozor, starší riad na ňu vhodný byť nemusí. Či je riad, ktorý máte doma, vhodný na indukčný varič, si jednoducho overíte - stačí priložiť magnet.
Najväčšiu účinnosť variča dosiahnete, ak budete variť v liatinovom, železnom ale aj smaltovanom riade.
Prečo je to tak?
Indukčné platne sú založené na fyzikálnom jave elektromagnetickej indukcie – v platničke sa mení elektrický prúd, a teda aj veľkosť magnetického poľa. Jeho zmena indukuje – teda navodí – vznik elektrického prúdu v hrnci. Hrncu sa to však veľmi nepáči, takže prúdu kladie odpor a zohrieva sa. :-) No a keď sa ohrieva hrniec, ohrieva sa aj obsah v ňom.
Čím rýchlejšie sa hrniec ohrieva, tým menej energie miniete. Preto je hrniec či panvica z liatiny (čistého železa) výhodnejšia ako z akéhokoľvek iného materiálu (aj keď smaltovaný riad je asi rovnako dobrý) - náklady na jej obstaranie sa Vám vrátia v nižšom účte za elektrinu.
A aké má indukčný varič výhody?
Ohrieva sa iba hrniec. Ak hrniec z platničky zoberiete, platnička rýchlo chladne (zdrojom jej zahriatia bol hrniec a jeho obsah).
Aktivuje sa iba adekvátna časť platničky pod hrncom - žiadne tepelné straty do okolia, žiadne zbytkové teplo.
Keďže platnička a jej okolie je chladné, ak Vám aj niečo vykypí, ľahko tekutinu utriete, keďže sa nepripeká na platničku.
Pri zohrievaní miniete o polovicu menej energie ako pri plyne, a o štvrtinu menej ako pri sklokeramických platniach.
Ohrievanie pomocou indukcie je nielen úsporné, ale aj rýchle, pričom viete promptne regulovať intenzitu ohrevu (na rozdiel od sklokeramických platní).