Druhy masážnych kief a starostlivosť o kefy

Masírovanie pomocou kefy pochádza ešte z antiky. Z kože sa odstránia odumreté bunky, zvýšené prekrvenie pokožky vedie k spomaleniu jej starnutia, zmierňuje sa napätie svalov, pomáha predchádzať celulitíde resp. prispieva k jej redukcii. No najvýraznejší účinok je spôsobený uľahčením detoxikácie tela pomocou lymfatického systému a zvýšeným vyplavovaním toxínov z podkožia.

Viac sa o masáži, jej benefitoch a správnom masírovaní pomocou kefy dočítate tu.

Na dobrú masáž potrebujete správnu kefu. Preto je potrebné si vybrať správne štetiny:

 kozie vlasy – najjemnejší typ štetín, kefy sú vhodné na pravidelnú jemnú masáž tváre a dekoltu

 konské vlasy – pevnejšie štetiny, vhodné na intenzívnejšiu masáž tváre a dekoltu

 prírodné štetiny – pevné, vhodné na intenzívnu suchú aj mokrú masáž tváre

 vlákna tampico – veľmi pevné rastlinné vlákna; kefa je vhodná na mokrú masáž (v sprche, v kúpeli alebo v saune)

 bronzové vlákna – kefa na suchú masáž tela aj tváre; pri masáži vznikajú záporne nabité ióny, ktoré zvyšujú účinok masáže

 drevené gombíky - kefy sú určené najmä na masáž stehien a miest náchylných na vznik celulitídy - masírujú viac do hĺbky ako klasické kefy so štetinami

Masážne rukavice môžu byť rovnako aj jemné (bavlnené) aj pevnejšie (sisal). Ľanové rukavice/pás sú mierne drsnejšie ako čistá bavlna, rovnako aj rukavica s medeným vláknom.

Po masáži kefu opláchnite poriadne vodou. Potom vodu vytraste a kefu nechajte sušiť na vzdušnom mieste štetinami nadol, aby prípadná voda z nich stiekla mimo kefu, nie do nej. Vlhké drevo a štetiny podporujú rast plesní – kefa by začala černieť.

Drevená masážna kefa - nesprávne udržiavaná

 

V rámci starostlivosti pretrite drevo raz za čas voskom na drevo, včelím voskom alebo obyčajným stolovým olejom. Takéto ošetrenie pomáha predĺžiť živostnosť kefy.

Ak kefu používate v saune, vždy ju len pred použitím namočte. Ak ju necháte ponorenú vo vode čo i len desiatky minút, suché drevo začne pracovať a drevená kefa môže prasknúť.