Ak si idete kupovať novú panvicu, skôr ako zájdete do obchodu a kúpite si nejakú známu značku teflónovej alebo keramickej panvice, zvážte ich výhody a nevýhody. Pretože o nevýhodách sa hovorí málo a reklama Vás bude presviedčať iba o ich výhodách. Ale čo na to všetko ekológia? Všetko si v tomto článku zhrnieme.
Teflónové panvice
Na dokonale nepriľnavý povrch si veľmi ľahko zvyknete.
Nepotrebujete žiadne maslo ani tuk.
Kúpite ich za priaznivé ceny.
Sú ľahké, preto sa s nimi jednoducho manipuluje.
Nevýhodou je, že sa ľahko poškriabu aj pri opatrnom používaní. Panvice treba správne čistiť aj odkladať, aby nedošlo k ich poškodeniu.
Ak nemá špeciálne dno, nie je vhodná na indukciu.
Nie sú vhodné na smaženie a opekanie pri vyšších teplotách a pri tých pokrmoch, kde je dôležité udržať vysokú teplotu panvice aj počas úvodnej fázy varenia (steaky, opekaná zelenina a pod.)
Teflón je syntetický materiál, ktorý nie je biologicky odbúrateľný a môže trvať veľmi dlho (ak vôbec), kým sa rozloží. Niektoré teflónové panvice môžu obsahovať aj zložku PFOA, ktorá je toxická a neodbúrateľná a väčšina krajín ju už zakázala.
Problémom môžu byť lacné panvice v čínskych obchodoch.
Pri výrobe teflónových panvíc môžu do životného prostredia unikať nebezpečné látky.
Teflónové panvice nie sú bežne recyklovateľné, pretože nepriľnavý materiál by znehodnotil ostatný recyklovateľný materiál (kovy). Existuje spôsob ako recyklovať teflón, ale nie je u nás dostupný, preto by panvice mali ísť do zmesového odpadu.
Nižšia energetická náročnosť výroby.
Krátka životnosť panvice.
Prehrievanie panvice nad 260°C vedie k uvoľňovaniu toxických výparov, ktoré sú nebezpečné pre ľudí aj pre životné prostredie.
Keramické panvice
Hoci to názov evokuje, nejde o naozajstnú keramiku. Na kovovom tele panvice je nepriľnavý povlak na báze silikónu získaného z piesku. Technicky ide o tzv. sol-gel.
Nepriľnavý povrch neobsahuje nebezpečné PTFE a PFOA, takže používanie týchto panvíc sa javí ako bezpečnejšia alternatíva.
Povrch by mal byť odolnejší voči poškriabaniu ako teflón.
Ľahko sa čistia a udržujú.
Panvice pomerne rýchlo strácajú nepriľnavé vlastnosti, ak sa prehrievajú. Predĺžiť ich životnosť môžete tak, že ich nebudete umývať v umývačke riadu.
Nie sú vhodné na varenie pri vyšších teplotách.
Ak nemá viacvrstvové dno, nie je vhodná na indukciu.
Keramické povrchy môžu obsahovať toxické látky, ktoré škodia životnému prostrediu. Pri výbere panvice preto dbajte na to, aby neobsahovala olovo ani kadmium (ak to nie je vyslovene uvedené, je veľká pravdepodobnosť, že ich obsahuje).
Panvice sú vyrobené zo zmesi kovu a keramiky s povrchovou úpravou a nie sú vhodné do recyklácie. Patria do zmesového odpadu.
Nižšia energetická náročnosť výroby.
Panvice nemajú životnosť dlhšiu ako pár rokov.
Ak to zhrnieme, teflónová panvica aj keramická panvica je z ekologického hľadiska horšia voľba - hlavne preto, že majú veľmi krátku životnosť a môžu do jedla uvoľňovať toxické látky.